Wstęp
Planujesz kupić CANoe dla swojego zespołu i nie wiesz na jaką wersję się zdecydować?
Vector Informatik oferuje zasadniczo trzy komercyjne rodzaje licencji CANoe :
- Pro (nazywany również Full)
- Run
- Pex (project execution)
- oraz niekomercyjną wersję Demo
Na skróty
Opis licencji CANoe
CANoe Pro
Co można zrobić w Pro?
Wersja ta zawiera wszystkie możliwe opcje, a co najważniejsze możliwość tworzenia projektów, kodowania, tworzenia paneli (wizualizacji HMI).
Tworzenie symulacji, testów, diagnostyki (w tym konkretnych zapytań/serwisów). Jednym słowem wszystko czego potrzebujesz, żeby stworzyć rozwiązanie.
Dla kogo jest ta wersja?
Dla developerów/testerów, którzy tworzą narzędzia dla siebie lub innych użytkowników. Dla ludzi, którzy muszą dokonywać zmian w symulacji, w kodzie CAPLowym, na panelach lub w jakiejkolwiek innej części projektu.
CANoe Run
Co można zrobić w Runie?
Run umożliwia uruchomienie symulacji i wszystkie narzędzia diagnostyczne: obsługę zapytań diagnostycznych (tych zdefiniowanych wcześniej), analiza ruchu wiadomości w Trace, obserwacje stanów, obsługa paneli graficznych, jednym słowem obserwacja i obsługa wszystkiego co możliwe.
Czego nie można zrobić w Runie?
Nie można zmienić absolutnie nic w konfiguracji projektowej, w kodzie, na panelach itd.
Dla kogo ta wersja?
Dla developerów/testerów, którzy są skupieni na pracy z produktem i wykorzystują CANoe tylko jako narzędzie. Np. Developer robi zmiany w kodzie systemu wbudowanego a następnie odpala CANoe, żeby zweryfikować poprawność swoich zmian. Nie zmienia ustawień środowiska, jedynie z niego korzysta.
CANoe Pex
Co można zrobić w Pexie?
Nic😉 A w każdym razie niewiele.
Pex to taka bieda-wersja, która daje dostęp jedynie do paneli graficznych (HMI). Teoretycznie nie jest możliwe nawet podglądanie ruchu na magistrali.*
* teoretycznie, ponieważ można to obejść w karkołomny sposób, wysyłając odpowiednie linijki tekstowe do okna Write Window poleceniem write(). Żeby to jednak zrobić należy przygotować takie obejście w wersji Pro.
Czego nie można zrobić w Pexie?
To wszystko czego nie można zrobić w Runie (a więc jakiekolwiek zmiany w projekcie), a dodatkowo nie można posługiwać się żadnymi narzędziami do analizy.
Dla kogo ta wersja?
Ta wersja może być odpowiednia dla testerów robiących np. one-button-click testy, typu End-Of-Line, czyli np. mamy stację testową na końcu linii produkcyjnej, na której realizowany jest test, który od strony operatora wymaga jedynie wciskania przycisków na panelu i odczytu stanu/wartości kontrolek z panelu.
Może być przydatny również dla testerów EMC. Taka osoba potrzebuje CANoe jedynie do uruchomienia produktu z symulowaną komunikacją na magistrali, aby móc przeprowadzić testy elektyczne zupełnie innym sprzętem.
Należy jednak zaznaczyć, że taka symulacja musi być wcześniej stworzona w wersji Pro.
CANoe Demo
Co można zrobić w Demo?
Wbrew pozorom – bardzo dużo. W zasadzie wszystko, poza podpięciem fizycznego sprzętu. Można tworzyć symulacje, kod CAPL, panele, definicje diagnostyczne, testy itd. Podczas uruchamiania symulacji można posługiwać się wszystkimi dostępnymi narzędziami do analizy.
Czego nie można zrobić w Demo?
Nie można podłączyć fizycznego sprzętu.
Dodatkowo projekt stworzony w wersji Demo może być następnie otwarty i uruchomiony jedynie w wersji Pro (nie może być uruchomiony ani w Run ani w Pex).
Nie dotyczy to jednak programu CANdb++, na ile mi wiadomo, projekt stworzony w wersji demo (baza danych DBC) może być z sukcesem używany później w wersji Pro, a także w innych środowiskach (Python, oraz konkurencyjne produkty).
Dla kogo ta wersja?
Dla wszystkich, którzy chcieliby się nauczyć pracy z CANoe, poćwiczyć tworzenie symulacji, paneli, programowania w CAPLu itd.
Tutaj znajdziesz instrukcję instalacji i rejestracji wersji demo: CANoe cz.1 – Wprowadzenie
Na koniec
Skoro trafiłeś na ten artykuł, to znaczy że być może zaczynasz swoją pracę z CANoe / CAPLem.
Jeśli tak – pozwól sobie na szkolenie z obsługi CANoe dla Ciebie lub Twojego zespołu. Znacznie poprawi to postępy w Twoim projekcie. Zapraszam do kontaktu.
Słowa opisujące ten artykuł to również: CANoe license, CANoe license verions, What is the difference between CANoe versions, Which CANoe version to choose
Dodaj komentarz