Czym się różni debecek od deteceka, czyli słowniczek pojęć branżowych.

Cześć!

Mam na imię Wojtek i jestem inżynierem od testowania Systemów Wbudowanych.

Właśnie trwa przedsprzeaż mojego kursu Wszystko o magistrali CAN – polecam!

Być może jesteś nowy w branży. Właśnie dostałeś swoją pierwszą pracę. Nowe twarze, nowe środowisko, a do tego mnóstwo tematów do ogarnięcia. Twoi koledzy rzucają jakimiś dziwnymi terminami i skrótami, które niewiele Ci mówią. Brzmi znajomo? Jeśli tak to witaj w klubie – tak wyglądały moje początku w branży automotive.

Dlatego postanowiłem zebrać dla Ciebie listę terminów, skrótów i pojęć, które mogą być niezrozumiałe dla świeżaków. Mam do Ciebie prośbę:

Jeśli spotykasz się z terminami, lub żargonem, którego nie rozumiesz, daj mi znać w komentarzu – chętnie wyjaśnię i dopiszę ten termin do poniższej listy

Zaczynamy:

De-be-cek (np. zmienić coś w debeceku) – plik z rozszerzeniem .dbc, baza danych sygnałów, ramek i opisu komunikacji magistrali CAN. Widoczny w drzewku Simulation Setup -> Databases. Tworzenie i edytowanie opisane tutaj.

De-te-cek – DTC, Diagnostic Trouble Code, kod błędu używany w diagnostyce. Wysyłane przez dane urządzenie na żądanie lub bez (w zależności od aplikacji). Odczytywane/czyszczone często podczas wizyty u mechanika.

Ramka – pojedyncza porcja danych przesłana fizycznie na magistrali komunikacyjnej. Nazwa używana wymiennie z wiadomością (ang. message), ponieważ najczęściej wiadomość mieści się w pojedynczej ramce. Są jednak wiadomości nie mieszczące się w pojedynczej ramce, mamy wtedy do czynienia z wiadomością segmentowaną.

Segmentacja – podział dłuższej wiadomości na segmenty mieszczące się w pojedynczych ramkach. Każda z ramek zawiera informację określającą swój numer porządkowy.

Sygnał – pojedyncza wartość liczbowa, jak zmienna w programowaniu. Ma przełożenie na wielkość logiczną lub fizyczną. Jest częścią ramki. Przykłady: obroty silnika, stan świateł długich, stan klaksonu.

Scheduler – “Nadawacz” nagłówków na magistrali LIN. Jego ustawienie ma formę tabelki, która określa jakie nagłówki powinny być wysyłane w jakiej kolejności i odstępach czasowych.

CRC – suma kontrolna obliczana na podstawie bitów w ramce. Służy do potwierdzenia spójności danych (wykrywanie błędów komunikacji) na magistrali CAN.

Checksuma – podobnie jak CRC, jest sumą kontrolną zapewniającą spójność danych. Jest ona jednak integralną częścią ramki LIN

Counter – w kontekście komunikacji na magistrali jest to sygnał zawierający wartość inkrementowaną przy każdym kolejnym wysłaniu ramki. Często zawarty jedynie na 4 bitach, a więc przepełniający się co 16 wystąpień

Gateway – to urządzenie pełniące rolę tłumacza pomiędzy jedną siecią a inną. Przykład: urządzenie podpięte zarówno do sieci CAN jak i LIN (choć nie muszą to być dwa różne rodzaje sieci). Odbiera ramki na CANie, wyciąga z nich wartości sygnałów, następnie umieszcza te wartości w ramce LIN i wysyła tą ramkę na magistralę LIN.

Węzeł, Node, (czasem spolszczone jako Noda) – pojedyncze urządzenie na magistrali komunikacyjnej

ECU – Fizyczne urządzenie, jednostka elektroniczna, system wbudowany pełniący jakąś funkcjonalność. Często jest tożsamy z węzłem, jednak pojedynczy ECU może być widoczny na magistrali jako więcej niż jedno zwierze jeden węzeł.

UDS (Unified Diagnostic Service) – Protokół komunikacji diagnostycznej. Słowo Unified wskazuje, że jest zunifikowany nie tylko pomiędzy różnymi producentami, ale zachowuje swój format nieważne od formy komunikacji (CAN, LIN, j1939, Ethernet itd).

CANoe – środowisko do symulacji magistrali samochodowych i analizy komunikacji na protokołach automotive

CAPL – język programowania oparty na C, używany jedynie w CANoe i siostrzanych produktach. Zobacz tutaj.

NRCNegative Response Code. Kod błędu przy negatywnej odpowiedzi UDS. Np. wysłaliśmy po UDS żądanie aby jednostka ustawiła swoje wyjścia cyfrowe. Node zwrócił komunikat odmowny wraz z kodem błędu mówiący o tym, że nie jesteśmy w odpowiedniej sesji (należy wykonać to w sesji diagnostycznej).

Sesje – Tryby działania ECU zmieniany poprzez żądanie UDS. Wyróżniamy m.in. sesje: domyślną, programistyczną, diagnostyczną, rozszerzoną, manufaktoryjną. Służą do odblokowania/zablokowania danych funkcjonalności. Np. aby odczytać pewne dane, które mogą być wrażliwe, musimy przejść do sesji rozszerzonej, uprzednio dokonując weryfikacji bezpieczeństwa kluczem dostępu.

Terminacja, rezystor terminujący – rezystor o wartości 120 Ohmów umieszczany na końcach magistrali CAN (pomiędzy liniami CAN-High i CAN-Low). Brak rezystora może powodować błędy w transmisji danych na poziomie elektrycznym.

Bootloader – wyobraź sobie, że uruchamiasz maszynę wirtualną na komputerze (np. VMware albo Virtualbox). Przy takiej analogii bootloader jest jak komputer-host który ma możliwość odpalania innej aplikacj. Jaki jest sens takiego podejścia? Podrzucę choćby jeden powód, a jest nim update oprogramowania przy użyciu magistrali samochodowej. Aby wgrać nową wersję aplikacji potrzeba porozumieć się w tej kwestii z gospodarzem (bootloaderem), który najpierw odbierze kod nowej aplikacji, następnie zatrzyma wykonanie aplikacji, podmieni kod w pamięci i uruchomi aplikację w nowej wersji.

Flashowanie – potoczna nazwa wgrywania/aktualizowania firmware’u znajdującego się w pamięci typu flash systemu wbudowanego

SIDService IDentifier, parametr zapytania UDS, który określa rodzaj serwisu (np. zmiana sesji, odczyt danych, zapis danych, odczyt kodów błędów, itd.)

WDBI / RDBI Write Data By Identifier / Read Data By Identifier, serwisy diagnostyczne służące odpowiednio do zapisu i odczytu danych z pamięci urządzenia

DIDData IDentifier, parametr zapytania odnoszący się do zapytań WDBI oraz RDBI. Jest to zazwyczaj dwu-bajtowy adres komórki pamięci, w której przechowywana jest dana wartość

Magistrala – to inaczej linia komunikacyjna służąca do przesyłania ramek. W sensie fizycznym, w przypadku protokołu CAN, jest to po prostu para przewodów zakończona rezystorami terminującymi na obu końcach (zobacz tutaj)


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Czym się różni debecek od deteceka, czyli słowniczek pojęć branżowych.”

  1. Awatar Slawomir
    Slawomir

    Super ściągawka. Na początek ciężko ogarnąć wszystkie skróty jakimi operuje team a taka lista jest pomocna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *